22 kwietnia 2017 (sobota), godz. 15.00 Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola  zapraszają na „Gdzie Wisły biegu koniec” – DYSKUSJA / WYSTAWA

07 kwietnia 2017, 21:26

22 kwietnia 2017 (sobota), godz. 15.00
Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola

 zapraszają na

„Gdzie Wisły biegu koniec” – DYSKUSJA / WYSTAWA

Wystawa czasowa, poświęcona 3 rocznicom obchodzonym w 2017 r. Pierwsza z nich to Rok Rzeki Wisły, upamiętniający 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Druga, to 210. rocznica urodzin Wincentego Pola, poety i geografa, twórcy nazwy Śmiała Wisła. Trzecim jubileuszem jest 10. rocznica objęcia opieką Izby Pamięci Wincentego Pola przez „Wyspę Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury.
15:00 – Otwarcie wystawy
15:20 – Dyskusja

WYSTAWA

Wisła – Królowa Polskich Rzek. Od stuleci, zanim Polska pojawiła na kartach atlasów, Ona już toczyła swoje wody od Karpat aż do Bałtyku. Milczący świadek życia pokoleń, ich twórczych wysiłków, zmagań, prób ujarzmienia jej biegu. Jeden z najważniejszych elementów żuławskiego krajobrazu.
Ekspozycja stanie się okazją do wędrówki po Delcie Wisły. Zajrzymy do starych atlasów, przytoczymy geograficzne opisy Wincentego Pola, przywołamy relację z podróży po Delcie Wisły Ludwiga Passarge.
Na Wystawie zaprezentujemy również patrona Izby – Wincentego Pola. Jego bogata spuścizna literacka i geograficzna inspiruje nas do pokazania niezwykłych dokonań tego europejskiej klasy badacza.

DYSKUSJA
Gościem Specjalnym otwarcia wystawy będzie: dr Jadwiga Klim (koordynatorka projektu Muzea Szlaku Wisły, kierownik działu Historii Żeglugi Śródlądowej Narodowego Muzeum Morskiego), która opowie o historii żeglugi w delcie Wisły.
Jadwiga Klim – Kustosz w Dziale Historii Żeglugi Śródlądowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W 1998 r. ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim, kierunek historia, specjalizacja muzealnicza, a w 2006 r. Podyplomowe Studia Muzealnicze przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1997 r. pracuję w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku (obecnie Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku). W pracy koncentruję się głównie na kilku dziedzinach: gromadzenie i opracowywanie zabytków, organizacja i udział w przygotowywaniu wystaw czasowych i stałych, krajowych i zagranicznych, przygotowywanie referatów, artykułów, katalogów wystaw, udział w działaniach edukacyjnych i promocyjnych, udział w krajowych i międzynarodowych projektach muzealnych, rozwijanie kontaktów ze środowiskami zainteresowanych ochroną i promocją nadwiślańskiego dziedzictwa.
Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski – absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola.
Swoimi refleksjami podzielą się: Czesław Skonka, Jan Sidorczak, Edwin Kozłowski – przyjaciele i opiekunowie Izby Pamięci, którzy przez blisko 40 lat gromadzili pamiątki związane z Wincentym Polem.
Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły.
Muzea Szlaku Wisły (www.msw.nmm.pl) – Projekt Narodowego Muzeum Morskiego
Dołącz do wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/1058973134209307/

Wernisaż: 22 kwietnia 2017 (sobota) godz. 15:00
Ekspozycja wystawy: 24.04.2017 – 30.06.2017
pon.-pt. godz. 10:00 – 20:00
weekendy (VI-IX) godz. 11:00 – 14:00

Wstęp wolny

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY „WYSPA SKARBÓW”

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola