II Walne Plachandry – Wirty

29 sierpnia 2019, 14:41

Arboretum w Wirtach to jeden z największych ogrodów dendrologicznych w Polsce. Zgromadzono tam ponad 250 gatunków drzew. To niezwykle urokliwe miejsce położone nad Jeziorem Borzechowskim stało się miejscem spotkania w ramach II Walnych Plachandrów. To zlot Kociewiaków i sympatyków Kociewia, którego ideą jest integracja i promocja tego regionu. Pomorze to piękna i bogata w historię i walory przyrodnicze kraina, a tworzą ją także Kociewiacy i ta idea legła u podstaw zorganizowania takich spotkań – powiedział Tomasz Damaszek pomysłodawca i organizator Walnych Plachandrów. Nazwa to w gwarze kociewskiej spotkanie, plotki wśród znajomych – dodaje prof. Maria Pająkowska – Kensik.
Plachandry rozpoczęły się od uroczystej mszy nad brzegiem Jeziora Borzechowskiego Wielkiego, po której licznie przybyli uczestnicy przeszli na teren ogrodu dendrologicznego w Wirtach. Jego historia sięga roku 1869 i liczy już sobie 150 lat. Patronat nad wydarzeniem objęlisamorządowcy z marszałkiem Mieczysławem Strukiem na czele oraz wojewodą Dariuszem Drelichem.

Jednym z elementów spotkania było wręczenie nagród.
Ambasador Kociewia kategoria indywidualna: Maria Pajakowska-Kęsik.
Ambasador Kociewia kategoria zbiorowa: Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia.
Ambasador Kociewia kategoria biznesu:
Małe przedsiębiorstwa: Reflex.
Średnie i duże przedsiębiorstwa: Broker.
Ambasadora specjalnego przyznano Arboretum Wirty i Wydawnictwu „Bernardinum”.
Perełka Kociewia: Przemysław Kilian, Damian Domański, Oktawia Nowacka.
Podczas spotkania Kociewiaków podsumowano także XIII Plener Artystów Ludowych Pomorza. W ramach zlotu odbył się także Jarmark Kociewski, występy kociewskich zespołów folklorystycznych i przedstawienie pt. „Wesele Kociewskie”.
Zlot Kociewiaków w Wirtach to także pokazy dorobku KGW, regionalnego rękodzieła, konkursy, gry, zabawy oraz występy i koncerty.
Te spotkania będą kontynuowane w przyszłości i już organizatorzy zapraszają wszystkich w przyszłym roku do Gruczna na kolejne już III Walne Plachandry.

UG Suchy Dąb

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola