Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa pomorskiego!

16 kwietnia 2019, 07:43

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa pomorskiego!
3 dni sportowej rywalizacji, ponad 90 drużyn chłopców i dziewczynek, 901 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa pomorskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Gryfa Tczew (kategoria do lat 8), Escoli Futbolu Pruszcz Gdański (U-10) i SP Stężyca (U-12), a także dziewczynki z SP 48 Gdańsk (U-8), ULKS-u Feniks Kramarzyny (U-10) i Błękitnych Wejherowo (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.
Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Pomorskiem był Gdańsk, a dokładniej obiekty tamtejszego MOSiR-u przy ul. Traugutta 29. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 20 powiatów.
Święto futbolu w Gdańsku
W środę rywalizowali chłopcy i dziewczynki z najstarszej kategorii U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn U-10, a w piątek odbyły się zmagania najmłodszych zespołów chłopców i dziewczynek.
Gdańsk przywitał zawodników i kibiców pochmurnym niebem, ale drużyny z całego województwa licznie stawiły się na boiskach, aby rozpocząć rywalizację o wyjazd do Warszawy. Warto było zaprezentować się z jak najlepszej strony, ponieważ rozgrywki śledził m.in. trener Lechii Gdańsk, Piotr Stokowiec. – Myślę, że ten Turniej jest świetną inspiracją dla dzieci, a my poprzez ruch kształtujemy zdrowe społeczeństwo. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze pociechy odpowiednich nawyków. Ważne, aby wskazać im odpowiednią ścieżkę – podkreślał szkoleniowiec aktualnego lidera ekstraklasy.
Podczas finałów w województwie pomorskim oglądaliśmy ponad 800 młodych piłkarzy i piłkarek, którzy poza walką o medale przyjechali do Gdańska, aby cieszyć się grą w piłkę. – Świetna zabawa to podstawa, rywalizację w tym wieku stawiamy na drugim miejscu – dodał Stokowiec, który chętnie pozował do zdjęć z najmłodszymi.
W rozgrywkach dziewcząt oczy kibiców przez cały pierwszy dzień zwrócone były ku zawodniczkom z drużyny Błękitni Wejherowo, które dzięki 15 bramkom Mai Kosyn zwyciężyły w kategorii U-12, pokonując w półfinale piłkarki z Pogoni Tczew, a w finale ogrywając ULKS Feniks Kramarzyny. Poza pięknymi bramkami Mai, świetnie prezentowała się też jej koleżanka z zespołu Nina Abe. Dysponująca dobrymi warunkami fizycznymi piłkarka pokazała, że jest mocnym punktem swojej drużyny i w razie kryzysowych sytuacji potrafi wziąć na siebie odpowiedzialność.
W finale 10-latek upragnione złoto i tytuł mistrzyń regionu zdobyły piłkarki ULKS-u Feniks, które przyjechały do Gdańska z malutkiej, bo liczącej niewiele ponad 600 mieszkańców, wsi Kramarzyny. Dziewczynki już od fazy grupowej dzielnie walczyły o swoje, zwyciężając w jednym ze spotkań pierwszej fazy Turnieju aż 11:0. Srebro powędrowało do zawodniczek Olimpico Malbork, prowadzonych przez wyjątkowego szkoleniowca, który zdążył już kilkukrotnie zasmakować wyjazdu na finał do Warszawy. – Z roku na rok jest coraz trudniej, ale my wciąż walczymy i przyjeżdżamy z naszymi najlepszymi dziewczynkami – podkreślił trener Jerzy Wnuk-Lipiński
W półfinale jego zawodniczki wyprowadzały cios za ciosem, ale do ostatnich minut nie było wiadomo czy ich spotkanie z Błękitnymi Wejherowo zakończy się w regulaminowym czasie gry. Po najbardziej emocjonującym meczu, zakończonym wysokim remisem 5:5, ostatecznie to malborczanki weszły do finału dzięki lepiej wykonywanym rzutom karnym. Jednak w finale „olimpijki” musiały uznać wyższość koleżanek z Kramarzyny.
Piłkarki Feniksa walczyły o najwyższe cele także ostatniego dnia zawodów, ale złoto w kategorii U-8 zgarnęły dziewczęta z SP 48 Gdańsk. Do zwycięstwa poprowadziła je Antonina Ciechanowicz, która dodatkowo zgarnęła statuetkę dla najlepszej zawodniczki Turnieju.
U chłopców pierwszy dzień rozgrywek wyłonił zwycięzców w najstarszej kategorii wiekowej. Mistrzami województwa zostali chłopcy z SP Stężyca, którzy w finale zmierzyli się z SP 6 Gdynia. Mimo wymagającego półfinału rozegranego z SP Bojano i wygranej jedynie 1:0, chłopcy ze Stężycy w najważniejszym spotkaniu pokazali świetną dyspozycję strzelecką, wygrywając różnicą 4 bramek. Na najniższym stopniu podium rozgrywki zakończyła wspomniana SP Bojano, w której błyszczał dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi Oskar Śliwiński. Wysoki wzrost nie przeszkadzał „Śliwie” – bo tak nazywają go koledzy – w przeprowadzaniu szybkich rajdów z piłką. To jednak nie Oskar, a Artur Radomski z SP 6 Gdynia, został wybrany najlepszym piłkarzem wśród 12-latków.
Zawodnicy z kategorii U-10 udowodnili, że młodzieżowa piłka w województwie pomorskim stoi na bardzo wysokim poziomie. W emocjonującym półfinale starły się SP 5 Lębork i SP Stężyca. Mimo że ci drudzy świetnie prezentowali się we wcześniejszych meczach, tym razem po rzutach karnych musieli uznać wyższość rywali. Młodzi piłkarze ze Stężycy wrócili do domów z brązowymi medalami i tytułem króla strzelców dla Krystiana Reglińskiego. Szkoła z Lęborka w wielkim finale zmierzyła się z Escolą Futbolu Pruszcz Gdański, na którą tego dnia nie było mocnych. Dzięki wsparciu kibiców i – przede wszystkim – wielkiemu zaangażowaniu całego zespołu, piłkarze Escoli sięgnęli po mistrzostwo regionu.
Piękną postawę na boisku oglądaliśmy także ostatniego dnia rozgrywek, kiedy po murawie biegali najmłodsi. Finał rozgrywek pomiędzy UKS-em Jedynka Reda i Gryfem Tczew w opinii wielu obserwatorów zasłużył na miano najlepszego meczu Turnieju. Końcowy wynik to 3:2 dla Gryfa. W drużynie pokonanych kapitalne zawody rozegrał Staś Sielski, który będąc najmłodszym piłkarzem finałów, wzbudzał podziw kapitalnym dryblingiem i umiejętnościami technicznymi. Popisy Stasia oglądał m.in. Radosław Michalski, 28-krotny reprezentant Polski, który dziś piastuje funkcję prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.
Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Gdańsku świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.
Finały Wojewódzkie w województwie pomorskim – klasyfikacja generalna
Kategoria
Chłopcy
Dziewczynki
U-8
1. Gryf Tczew
2. UKS Jedynka Reda
3. DSPN Kwidzyn
1. SP 48 Gdańsk
2. ULKS Feniks Kramarzyny
3. Kaperki Puck
Najlepszy bramkarz
Igor Lazarowski (DSPN Kwidzyn)
Nikola Bednarek (ULKS Feniks Kramarzyny)
Najlepszy zawodnik
Staś Sielski (UKS Jedynka Reda)
Antonina Ciechanowicz (SP 48 Gdańsk)
Król strzelców
Michał Resmerowski (Gryf Tczew) – 18 bramek
Marysia Pomorska (Kaperki Puck) – 8 bramek
U-10
1. Escola Futbolu Pruszcz Gdański
2. SP 5 Lębork
3. SP Stężyca
1. ULKS Feniks Kramarzyny
2. Olimpico Malbork
3. Błękitni Wejherowo
Najlepszy bramkarz
Oskar Żejmo (Escola Futbolu Pruszcz Gdański)
Magdalena Sędzicka (ULKS Feniks Kramarzyny)
Najlepszy zawodnik
Paweł Pachocki (SP 5 Lębork)
Oliwia Karpińska (Olimpico Malbork)
Król strzelców
Krystian Regliński (SP Stężyca) – 9 bramek
Olivia Cholewińska (Błękitni Wejherowo) – 15 bramek
U-12
1. SP Stężyca
2. SP 6 Gdynia
3. SP Bojano
1. Błękitni Wejherowo
2. ULKS Feniks Kramarzyny
3. KS Pogoń Tczew
Najlepszy bramkarz
Kacper Mach (SP Stężyca)
Zuzanna Drewek (KS Pogoń Tczew)
Najlepszy zawodnik
Artur Radomski (SP 6 Gdynia)
Magdalena Sokół (ULKS Feniks Kramarzyny)
Król strzelców
Jakub Szreder (SP 3 Ustka) – 16 bramek
Maja Kosyn (Błękitni Wejherowo) – 15 bramek

Szansa na odkrycie talentu
W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.
Wielki Finał na PGE Narodowym
W Gdańsku chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa pomorskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.
Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.
Partnerem Turnieju w województwie pomorskim była firma MAG Dystrybucja.
Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

Mateusz Brzeźniak
Arskom Group Sp z o.o. Sp. K.

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola