Noś odblaski – bądź widoczny i bezpieczny!

05 września 2020, 10:43

Za oknami coraz szybciej zapada zmrok, częste opady deszczu i chmury też świadczą zbliżającej się dużymi krokami jesieni. Jak co roku o tej porze policjanci przypominają o noszeniu odblasków i promują modę na te niewielkie gadżety, które spełniają jednak ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom.

Wraz z końcem wakacji i początkiem roku szkolnego, gdy na dworze coraz szybciej robi się ciemno, a warunki drogowe są często dodatkowo utrudnione przez opady i chmury, każdy z nas powinien wyposażyć siebie oraz najbliższych w elementy odblaskowe.

Te często niewielkie gadżety odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu widoczności pieszych i rowerzystów. Kierowca ma możliwość dostrzeżenia osoby wyposażonej w odblask już z odległości 130-150 metrów, a człowiek bez tego elementu pozostaje dla kierujących niewidoczny do momentu zbliżenia się na odległość kilkunastu metrów. Będąc wyposażonym w odblaski czy idziemy na piechotę, czy jedziemy rowerem, dajemy kierowcy sposobność wcześniejszej reakcji i nie narażamy się na niebezpieczeństwo wypadku drogowego.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim od wielu lat promują „Modę na odblaski”. Policjanci rozdają różnego rodzaju odblaski m.in. najmłodszym – przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych, ale także osobom dorosłym. Kształtują też świadomość uczestników ruchu drogowego w kwestii nie tylko znajomości przepisów lecz także dobrych praktyk, które mogą korzystnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Ostatnio była ku temu sposobność wczoraj, 3 września, gdy pruszczańscy mundurowi prowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy – bezpieczny rowerzysta”, podczas których szczególną uwagę zwracali na niechronionych uczestników ruchu drogowego i niebezpieczne zachowania kierujących względem tej grupy użytkowników dróg.

Mundurowi wiedzą z doświadczenia, że bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w dużej mierze zależy od ich widoczności. Oczywiście obowiązkowe jest noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, lecz dla własnego bezpieczeństwa zachęcamy do ich stosowania zawsze, kiedy idziemy, biegamy lub jedziemy rowerem.

Jak korzystać z odblasków? Odblask najlepiej umieścić po stronie ciała zwróconej do środka jezdni. Zwróćmy uwagę czy odblask nie jest zasłonięty elementami garderoby. Umieszczenie odblasku na odcinku od kostki do wysokości pasa zapewni najlepszą widoczność kierujących. Więcej w tym przypadku znaczy lepiej-kilka elementów umieszczonych np. na nogach, przegubie dłoni, garderobie, torbie czy plecaku z pewnością przykuje uwagę kierujących.

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola