O Żuławach dyskutowano w Sobieszewie

19 września 2017, 23:30

„Żuławski Krajobraz – miejsca odzyskane” pod takim tytułem odbyło się spotkanie przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Sobieszewie. Zebrana publiczność mogła wysłuchać opowieści Wiesława Zboińskiego, sołtysa żuławskiej wsi Mokry Dwór. Organizatora wielu przedsięwzięć i wydarzeń kulturalnych np. Żuławski Tulipan, teatr na Żuławach czy Żuławski Skansen. Ostatnim pomyłem sołtysa jest przeniesienie do Mokrego Dworu wiatraka z 1903 roku. O tym projekcie opowiadał jego pomysłodawca. Przedstawił historię wiatraka, jego przeniesienie oraz trudności techniczne i organizacyjne podczas jego odtwarzania. Mimo problemów już wkrótce, bo wiosną 2018 roku skrzydła wiatraka będą pracowały i mieliły zboże na mąkę. Nasz bohater zostanie pierwszym młynarzem na Żuławach od wielu lat.
Maciej Marczewski drugi prelegent to autor bloga podróżniczego ruszajwdroge.pl. Podczas spotkania zaprezentował pomysły na ciekawy weekend na Żuławach. Pokazał, jak zacząć przygodę z Żuławami – gdzie warto pojechać i co warto zwiedzać.
Liczne pytania i dyskusja ukazała, że takie spotkania są potrzebne i pozwalają lepiej poznać żuławską krainę, która jest tak blisko położona Trójmiasta.

UG Suchy Dąb

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola