Od morza do morza

10 czerwca 2019, 10:36

od Morza Bałtyckiego do Morza Adriatyckiego,

czyli wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie do Chorwacji, Słowenii, Austrii, Czech i Polski.
dzień 1
(Polska)

Już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie mieli możliwość poznać różne zakątki Europy. Tym razem szkolna wycieczka udałą się na Bałkany. Początek trasy w Suchym Dębie, a pierwszym etapem był Karpacz w Karkonoszach. Po podróży uczniowie z przyjemnością zasiedli w drezynach, czyli kolejowych pojazdach napędzanych siłą mieści ludzkich. Wysiłek, pot i walka z czasem, a także współpraca i koordynacja pracy wszystkim pozwoliły zapomnieć o zmęczeniu i trudach pierwszego dnia wycieczki. Przejazd do Szklarskiej Poręby to kolejny etap podróży. Zakwaterowanie i dopingowanie swojej ulubionej drużynie podczas Finału Ligii Mistrzów zakończył atrakcje tego dnia.

dzień 2
(Polska, Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja)

Kolejny dzień rozpoczęła górska wyprawa w Karkonoszach do Wodospadu Kamieńczyk. Urwisko wodne z wysokości 26 m, którego spada woda to niezapomniany widok. Przypadł on także filmowcom z fabryki snów w Hollywood, gdyż tutaj kręcili sceny filmu „Opowieści z Narnii”. Spacer do Szklarskiej Poręby, zimowej Stolicy Polski Programu III Polskiego Radia to kolejny etap podróży. Zwiedzanie Muzeum Mineralogicznego z bogatymi zbiorami minerałów, bursztynów i skamielin pozwoliło odkryć piękno ukryte w kamieniach. Spacer uliczkami Szklarskiej Poręby zakupy pamiątek i upominków to ostatnie chwile na polskiej ziemi. Podróż przez Czechy (Pragę, Czeskie Budziejowice), Austrię (Linz, Salzburg, Villach), Słowenię i Chorwację pozwolił uczniom dotrzeć na Bałkany.
dzień 3
(Chorwacja)
Umag chorwacka miejscowość na Półwyspie Istria dzieli od Suchego Dębu 1399 km. To tutaj na Campingu Savudrija rozlokowali się uczniowie z Suchego Dębu. Po trudach podróży wszyscy zasłużyli na słoneczne i morskie kąpiele w Morzu Adriatyckim. Gry i zabawy na campingu pozwoliły na relaks i regenerację sił przed kolejnym dniem wycieczki. Wieczorny spacer po nadmorskim deptaku, poznanie Latarni Morskiej pozwolił odkryć uroki tej chorwackiej miejscowości. Morskie ciepłe fale Adriatyku przeszywały skaczące delfiny. Piękne widoki i szum fal ukołysał wszystkich do snu.

dzień 4
(Chorwacja – Pula, Rovinj, Poreč )

Istria po półwysep na terenie Chorwacji z licznymi atrakcjami. Miasto Pula jest jedną z nich. Historia osady sięga czasów rzymskich V wieku p.n.e. To tutaj wybudowano amfiteatr w którym walczyli gladiatorzy i dzikie zwierzęta. 23 tysiące oklaskiwało ich zmagania i walkę na śmierć i życie. Dzisiaj odbywają się w nim koncerty i występy artystyczne. Łuk Triumfalny, Forum – centrum miasta i świątynia Augusta to kolejne pamiątki po czasach Starożytnych Rzymian.
Rovinj to małe urokliwe nadmorskie miasteczko. Liczne kramy, bazary z przysmakami truflami, oliwą oraz lawendą to doskonałe pomysły na upominki dla najbliższych. Liczne wpływy rzymskie, Republiki Weneckiej czy Francji Napoleona można odszukać podczas zwiedzania. Liczne bramy, klasztory o tym przypominają. Kościół św. Eufemii męczennicy za wiarę zamordowane i złożonej w sarkofagu ważącym 11 ton. W miasteczku są także polskie śladu. Na małej wysepce mieszkał polski hrabia Ignacy Korwin – Milewski, miłośnik polskiego malarstwa z XIX wieku.
Poreč to kolejny punkt podróży po Istrii. To tutaj wybudowano Bazylikę Eufrazjana – miejsce śmierci św. Maura. W1997 roku miasteczko wpisano na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Słoneczne oraz morskie kąpiele, gry i zabawy na świeżym powietrzu to ostatnie akordy tego dnia.

dzień 5
(Chorwacja, Słowenia)

Ostatnie zdjęcia z widokami Morza Adriatyckiego, gdyż czas wyruszyć w drogę powrotną. Etapem w drodze do Polski była stolica Słowenii Lublana. Spacer po historycznym centrum: Plac Prešerena – to główne miejsce spotkań mieszkańców stolicy Słowenii, kościół Zwiastowania, Potrójny Most – jedno z najsłynniejszych dzieł Prečnika, największego architekta Lublany, Kolumnada Prečnika, katedra św. Mikołaja, Pałac Biskupi, Ratusz, Most Szewców, Zamek Lublański – to doskonały punkt widokowy na miasto i okoliczne góry. Uczniowie poznali także losy Emilia Korytko polskiego emigranta, bohatera narodowego Słowenii oraz przejście do metra nazwane imieniem polskiego kompozytora Chopina. Przejazd przez Austrię (Villach, Salzburg, Linz) oraz Czechy (Czeskie Budziejowice, Pragę) pozwolił dotrzeć do Wrocławia.
dzień 6
(Austria, Czechy, Polska – Wrocław)

Wrocław stolica Województwa Dolnośląskiego przywitał podróżników iście chorwacką słoneczną pogodą. Poznanie Rotundy z Panoramą Racławicką, Rynku z Ratuszem oraz średniowiecznym pręgierzem. Poszukiwanie wrocławskich krasnali i chwila ochłody w pobliży fontanny to ostatnie wspólne chwile na szkolnej wycieczce.
Wszystko co dobre szybko się kończy tak jak nasza kolejna wycieczka po państwach Europy.
Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu uczniów
ze Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie na Bałkany był Michał Albiński
nauczyciel geografii w miejscowej szkole.
Opiekunami podczas wyjazdu byli: Michał Albiński, Adrianna Gogolewska, Marzena Gracek, Tomasz Jagielski, Paulina Skrzyńska i Ewa Tarasiuk.
Wycieczka była przygotowana przez Biuro Turystyczne Podhale Travel z Zakopanego, a transport zapewniła Firma Ramzes z Pszczółek.

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola