OPERA BAŁTYCKA – WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK 2018

25 września 2018, 12:25

INAUGURACJA SEZONU 2018/2019
gala operowa

30.09 (niedziela), godz. 19

Opera Bałtycka zaprasza na inaugurację sezonu artystycznego 2018/2019. Program gali został ułożony tak, by zaprezentować publiczności motywy i arie z dzieł muzycznych, których premiery wzbogacą repertuar Opery Bałtyckiej w Gdańsku w rozpoczynającym się sezonie artystycznym, m.in. z oper „Cyrulik sewilski”, „Kandyd”, „Straszny dwór” czy baletu „Giselle”.

Wystąpią: Edyta Piasecka (sopran), Dawid Kwieciński (tenor), Paweł Skałuba (tenor), Tomasz Rak (baryton), Piotr Nowacki (bas), Jan Szurgot (bas) oraz Orkiestra Opery Bałtyckiej, dyrygent José Maria Florêncio.

Giuseppe Verdi
TRAVIATA

5.10 (piątek), godz. 19
6.10 (sobota), godz. 18

reżyseria: Karolina Sofulak
scenografia: Hanna Szymczak
choreografia: Roman Komassa
światła: Piotr Miszkiewicz

obsada:
Karina Skrzeszewska (Violetta), Łukasz Załęski (Alfredo), Karolina Sikora (Flora), Zbigniew Macias (Germont), Julia Iwaszkiewicz (Annina), Ryszard Minkiewicz (Gaston), Leszek Holec (Baron), Bartłomiej Misiuda (Markiz), Szymon Kobyliński (Doktor), Leszek Kruk (Przechodzień / Gość), Witalij Wydra (Ogrodnik)
oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej
dyrygent – José Maria Florêncio

Tytuł, który w pełni zasługuje na swoje miejsce w rankingach popularności. Reżyserka spektaklu udowodniła, że można w „Traviacie” odnaleźć nowe tropy i wyrafinowanie w interpretacji postaci. Jej wizja i sprawny warsztat powodują, że tę operę ogląda się ze wzruszeniem należnym temu gatunkowi i powagą, jaka przysługuje opowieści o wielkiej miłości, którą tylko śmierć może unicestwić.

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/traviata

Adolphe Adam
GISELLE

12.10 (piątek), godz. 19 – PREMIERA
13.10 (sobota), godz. 18
14.10 (niedziela), godz. 17
16.10 (wtorek), godz. 19

choreografia I aktu: Emil Wesołowski
choreografia II aktu: Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski
kierownik muzyczny: Tomasz Tokarczyk
scenografia i światła: Olga Skumiał
kostiumy: Marta Fiedler

obsada:
Balet Opery Bałtyckiej
oraz Orkiestra Opery Bałtyckiej
dyrygent – Tomasz Tokarczyk

Wystawiona w Paryżu 28 czerwca 1841 w Królewskiej Akademii Muzyki (Operze Paryskiej) „Giselle” inspirowana jest tradycyjnym motywem miłości silniejszej niż śmierć, który sięga do mitu o Orfeuszu i Eurydyce, aby osiągnąć swój szczyt w połowie XIX wieku. Dzieło z muzyką Adolphe Adama jest klasycznym baletem, spotykającym się z nieustannym zachwytem publiczności. Sam Czajkowski, wielki symfonik i twórca również muzyki baletowej, określał „Giselle” jako „poetycką, muzyczną i choreograficzną perełkę”.  Historia, w której splatają się dwie równoważące się miłości, do mężczyzny za życia i do tańca pod postacią wili, doskonale odzwierciedla romantyczne idee. O ich sile świadczy niesłabnące zainteresowanie „Giselle” i światem wilis.

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/giselle

OPERA? SI!
prelekcja operowa Jerzego Snakowskiego

13.10 (sobota), godz. 12

Zapraszamy na dziesiąty sezon cyklu spotkań Opera? Si!

Aria. Duet. Uwertura. Trwają zaledwie kilka minut. To jednak nie błahostki. „Opera? Si!” w dziesiątym sezonie swego istnienia chce udowodnić, że przy pomocy jednej arii można opowiedzieć niemal
o całym świecie. Naszym świecie. Że opera może być punktem wyjścia do rozważań o wierności,
o patriotyzmie, o plotkowaniu, o używkach, o czasie, o jego braku, o przyjemnościach,
o nieprzyjemnościach, o muzyce, o sztuce, o tym i o tamtym. Po prostu – o nas. Rozważania snuć będziemy rzecz jasna z żartem, słuchając występów artystów i opowieści
Jerzego Snakowskiego.

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/opera-si

B JAK BALET
Otwarta próba baletu

20.10 (sobota), godz. 11

Opera Bałtycka zaprasza w sobotnie przedpołudnie na otwarte próby zespołu baletu. W pierwszej części będzie to typowa lekcja tańca klasycznego. Po przerwie na kawę i lekki brunch druga część – próba do spektaklu. 
Codzienność tancerzy, dostrajanie ciała do spektakli i przekraczanie własnych granic – tego widzowie „B jak balet” mogą doświadczyć na żywo obserwując piękno tańca oraz w przerwie delektować się filiżanką gorącej kawy. 
www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/b-jak-balet

OPERA NA START
muzyczno-ruchowe zajęcia dla najmłodszych

21.10 (niedziela), godz. 11 i godz. 13

Opera na start to zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w zabawach, podczas których kreatywnie spędzają czas i mogą czerpać inspirację do dalszych muzycznych przygód. Zajęcia prowadzą artyści Chóru, Orkiestry, Baletu oraz soliści współpracujący z Operą Bałtycką. 

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/opera-na-start

Michał Dobrzyński
TANGO
opera na podstawie dramatu Sławomira Mrożka

26.10 (piątek), godz. 19
27.10 (sobota), godz. 18
28.10 (niedziela), godz. 17

kompozytor: Michał Dobrzyński
reżyseria: Maciej Wojtyszko
kierownictwo muzyczne: José Maria Florêncio
scenografia: Katarzyna Gabrat-Szymańska
kostiumy: Wiganna Papina
choreografia: Jarosław Staniek

obsada:
Jan Jakub Monowid (Artur), Piotr Nowacki (Edek), Piotr Pieron (Eugeniusz), Anna Mikołajczyk (Eleonora), Marzanna Rudnicka (Eugenia), Tomasz Rak (Stomil), Aleksandra Żakiewicz (Ala)
oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej
dyrygent – José Maria Florêncio
Jeden z ważniejszych polskich dramatów, „Tango” Sławomira Mrożka, opowiedziane zostało językiem muzycznym. Jego przetransponowania na płaszczyznę operową podjął się Michał Dobrzyński, uznany polski kompozytor muzyki współczesnej. Dramat Mrożka, dzieło wielopłaszczyznowe i pełne niuansów, rozłożone zostało na części, by następnie ponownie połączyć je w całość – tym razem jednak środek ciężkości przenosząc z samego tekstu na warstwę słowno-muzyczną. Za sprawą środków muzycznego wyrazu utwór ten nabiera nowych znaczeń, staje się nie tyle eksperymentem muzycznym, co zupełnie nową opowieścią – nie odbiegając jednocześnie od założeń mrożkowskiego pierwowzoru.
„Tango” jest produkcją Warszawskiej Opery Kameralnej, a projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/tango

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola