Policjanci ostrzegają przed oszustami

06 grudnia 2019, 08:57

Policjanci ostrzegają przed próbami wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Przestępcy modyfikują swoje metody i w związku z tym warto zwiększyć swoją czujność.

W ostatnim czasie na terenie powiatu gdańskiego doszło do kilku prób wyłudzeń pieniędzy i wartościowych rzeczy od osób starszych. Jedna z tych prób skończyła się przekazaniem pieniędzy i wartościowych rzeczy oszustom. Teraz policjanci intensywnie pracują nad tymi sprawami, a jednocześnie apelują o ostrożność i przestrzegają osoby narażone na podobne próby wyłudzenia.

Przestępcy stale modyfikują swój sposób działania. W ostatnich dniach pojawia się następujący scenariusz. Do osoby starszej na telefon stacjonarny dzwoni kobieta, która podaje się za pracownika poczty i pod pretekstem konieczności dostarczenia przesyłki np. z ZUS-u lub banku prosi o podanie danych adresowych oraz imienia i nazwiska. Następnie w ciągu kilkunastu, najwyżej kilkudziesięciu minut, telefonuje mężczyzna, który podaje się za funkcjonariusza Policji (ew. CBŚP). Informuje on rozmówcę, że prowadzi postępowanie w sprawie wyłudzeń pieniędzy oraz wartościowych rzeczy i chce pomóc ochronić oszczędności osoby, do której dzwoni. Ponadto oświadcza, że przestępcy już ją obserwują i trzeba szybko działać. W tej sytuacji prosi o przekazanie specjalnemu wysłannikowi pieniędzy i wartościowych rzeczy. Podaje instrukcje, gdzie zostawić przesyłkę. Prosi też o wypłacenie środków z kont bankowych i przekazanie mu. Przestępca cały czas wywiera presję i ponagla swojego rozmówcę, prosi, żeby się nie rozłączać i nikomu nie mówić o sprawie.

Dlatego też należy pamiętać, że:

Należy pamiętać że:

– policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie im pieniędzy czy wartościowych rzeczy,

– funkcjonariusze nie informują o prowadzonych postępowaniach przez telefon,

– nie należy podawać informacji o posiadanych pieniądzach czy to w domu, czy w banku,

– zarówno policja jak i banki nigdy nie proszą o podanie haseł do konta przez telefon czy na adres mailowy,

– w przypadku, gdy dzwoniąca osoba podaje się za kogoś bliskiego i prosi o pomoc, nie należy działać pochopnie. Warto potwierdzić, czy osoba bliska potrzebuje naszej pomocy. W tym celu można np. samemu zadzwonić, żeby zweryfikować wiadomość.

– nie należy wdawać się w rozmowę z oszustem, trzeba jak najszybciej przerwać połączenie,

– w przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, jak się zachować – poprośmy kogoś bliskiego o pomoc,

– oszuści wywierają presję na swojego rozmówcę, chcąc zmusić go do jak najszybszego, często pochopnego działania, w tym celu zasypują osobę dużą ilością informacji,

– w sytuacji, gdy dzwoni do nas osoba i próbuje wyłudzić pieniądze, należy przerwać połączenie i zawiadomić policję.

Policjanci apelują, żeby uczulić osoby starsze w swoim otoczeniu i przekazywać im informacje o sposobie zachowania w razie podejrzewania próby oszustwa.

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola