Pomoc dla Polaków na Kresach Wschodnich

03 maja 2017, 19:13

2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, polskie święto ustanowione w 2002 roku z inicjatywy Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to dowód uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości.
Mieszkańcy powiatu gdańskiego również niosą pomoc naszym rodakom, szczególnie za wschodnią granicą. Inicjatorem takich form pomocy jest Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego.

Jego członkowie i sympatycy już kolejny raz organizują akcję „Nie jest kolorowo”. Jej celem jest zbiórka przyborów szkolnych dla polskich dzieci na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Nasi pomorscy wolontariusze pozyskali pomoc również z Węgier i wspólnie udali się na zachodnią Ukrainę. Transport z Pruszcza Gdańskiego zawierający tym razem około 250 kg darów zebranych dotychczas na Pomorzu (materiałów papierniczych, przyborów szkolnych, pomocy naukowych, puzzli oraz gier planszowych). Ze zbliżonym wagowo bagażem przyjechali Węgrzy i wspólnie udali się do Lwowa na spotkanie z pierwszą polską placówką edukacyjną. Była nią polska szkoła, gdzie prowadzi się zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach szkółki sobotnio-niedzielnej „Ucz się Polskiego”. W Stryju kolejnym punkcie na trasie wyprawy odwiedzili Przedszkole przy Centrum Dydaktyczno-Wychowawczym św. Zygmunta Gorazdowskiego dla Dzieci i Sierot, które prowadzone jest przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa. Siostry Teona i Natalis zajmują się opieką nad maluchami i krzewią wśród nich polskość oraz szacunek do najbliższej okolicy. Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej, która działa przy Ogólnokształcącej Średniej Szkole I-III st. nr 1 w Stryju to kolejna placówka, której uczniowie zostali obdarowani upominkami i szkolnymi przyborami. Będąc w stolicy Zakarpacia – Użhorodzie, dary zostały przekazane pani Halinie Wakarowej dary, które trafią do podopiecznych Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz.
Ta cenna i wartościowa akacja wolontariuszy z Pruszcza Gdańskiego zasługuje na szacunek i uznanie. Wszystkich chętnych zapraszamy na stronę, stowarzyszenia, gdzie można uzyskać wszelkie potrzebne informacje o akcji i formach jej wsparcia i pomocy.
http://traugutt.org/nie-jest-kolorowo-2017/
Pamiętajmy o rodakach rozsianych po całym globie, a szczególnie o tych za naszą wschodnią granicą. Nasza pomoc i wsparcie są dla nich szczególnie cenne i wartościowe. Okażmy im naszą solidarność nie tylko 2 maja, ale przez cały rok.

Urząd Gminy Suchy Dąb

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola