Rozpoczęły się działania „Bezpieczne Wakacje”

19 czerwca 2019, 16:18

Od 19 czerwca do 1 września będą trwały działania „Bezpieczne Wakacje”. Zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym podczas wzmożonych przejazdów wakacyjnych jest ich głównym celem. Należy spodziewać się kontroli prędkości, trzeźwości oraz stanu technicznego pojazdu. Okres letni to także czas sprzyjający motocyklistom. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na użytkowników jednośladów.

Rozpoczęły się wakacje. Jest to czas wzmożonej pracy wszystkich służb. Między 19 czerwca a 1 września pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczne Wakacje”. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego podczas wzmożonych przejazdów. Dobre warunki atmosferyczne sprawiają, że kierowcy nagminnie przekraczają dopuszczalną prędkość, która jest główną przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych. Należy spodziewać się kontroli prędkości, trzeźwości oraz stanu technicznego pojazdu. Zwrócimy także uwagę na inne wykroczenia, które najczęściej są przyczyną zdarzeń drogowych. Nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewozu dzieci, brawura i alkohol – w przypadku tych wykroczeń nie należy liczyć na pobłażliwość policjanta.

Wakacje to także okres wyjazdów autobusami. W całej Polsce zostały utworzone punkty kontroli. Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Wykaz punktów kontroli znajduje się pod adresem http://dlakierowcow.policja.pl/dk/wydarzenia/175118,WYKAZ-PUNKTOW-KONTROLI-AUTOBUSOW-BEZPIECZNE-WAKACJE.html.

Przypominamy, że czas letni to także więcej niechronionych uczestników ruchu. Piesi oraz rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami dróg. Zachowajmy szczególną ostrożność, zwłaszcza w miejscach atrakcyjnych turystycznie. W obrębie przejść dla pieszych najczęściej dochodzi do wypadków. Rowerzystom natomiast przypominamy o korzystaniu z kasku, który nie jest obowiązkowy, ale potrafi uratować życie.

Przede wszystkim apelujemy o rozsądek podczas letnich wyjazdów. Za kierownicę może wsiąść tylko osoba wypoczęta oraz trzeźwa. Przed rozpoczęciem jazdy sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Zadbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych. Wszyscy w samochodzie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Zaplanujmy przerwy oraz regularnie pijmy wodę. Bagaż powinien znajdować się w bagażniku. Ciężkie, przemieszczające się przedmioty są śmiertelnym zagrożeniem podczas zdarzenia drogowego.

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola