Wernisaż wystawy „Co z Was wyrośnie?” 8 sierpnia 2017, godz. 18:00

19 lipca 2017, 18:18

Wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury opowiada o tym jak spotkanie ze sztuką, instruktorami zajęć twórczych może wpłynąć na nasze życie. To próba odpowiedzi na pytania o funkcję, zadania i rolę placówek kulturalnych poprzez osoby, które dorastały w bliskim kontakcie z ofertą kulturalną Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy w jednej osobie jest Monika Jarząbek – kierowniczka Stacji Orunia – jednego z domów kultury należącego do sieci Gdańskiego Archipelagu Kultury.
„Sama mogłabym zostać …Ambasadorką Domu Kultury. Dom kultury to moje życie zawodowe i pasja w jednym; Sama zawdzięczam takiej instytucji, tylko w innym mieście to, że jako dziecko „zarażona” zostałam pasją teatru i miłością do domu kultury.
Sama idea domu kultury jest dla mnie fenomenem – to wolna przestrzeń gdzie każdy kto chce tworzyć, kreatywnie działać znajdzie swoją przestrzeń; tu nie trzeba być wielkiej miary artystą, aby choć raz w życiu zobaczyć swoje obrazy na wystawie, albo powiedzieć słowo na scenie. Nie wychowujemy tylko przyszłych artystów, wychowujemy …kreatywnych ludzi – inżynierów, lekarzy, urzędników. Umiejętność twórczego, kreatywnego myślenia i odwaga jak sami na pewno Państwo wiecie, jest niezwykle ważna w każdej dziedzinie życia. Obcowanie ze sztuką to daje. Zatem zapraszam do domu kultury – Każdego.”
„Do realizacji pomysłu Co z Was wyrośnie? zaprosiłam fotografkę J. W. Wojdowską oraz graficzkę Aleksandrę Abakanowicz. Ojcem kreatywnym portretów został Yach Paszkiewicz.”
Monika Jarząbek
Co z Was wyrośnie?
To przekorne pytanie zadajemy Wam – Publiczności, Oglądaczowi, Uczestnikowi Życia Codziennego z Kulturą czy Bez, Przechodniowi, Dorosłemu i Dziecku, Urzędnikowi i Pani ze Sklepu Obok.
Czytający te słowa pomyślą wtedy – a ja jak spożytkowałem swój talent?
Czy Wy macie przestrzeń obok siebie w swojej dzielnicy, mieście, która sprzyja Waszym pasjom, daje szanse na rozwój kreatywności i twórcze spędzenie czasu? Czy Wy na pewno zadbaliście i wykorzystaliście potencjał swój i swoich dzieci?
O tym jak dom kultury, spotkanie ze sztuką, Panem czy Panią Instruktor Zajęć Twórczych może być ważne i pięknie wpłynąć na nasze życie opowie nasza wystawa „Co z Was wyrośnie?”.

Skąd pomysł?
50 lat Gdańskiego Archipelagu Kultury samych nas postawiło przed pytaniem – co powiedzieć o nas samych, co powiedzieć o 50 latach działalności, jak mówić o domach kultury, o ich miejscu i roli. Wtedy pomyśleliśmy, że to nie my powinniśmy mówić jaką funkcję pełnimy i czym może być dom kultury dla wielu z nas; o tym najlepiej powiedzą …nasi Ambasadorowie. A kim oni są? Są tacy jak Wy.
Zobaczcie i poczytajcie sami.

Dokąd zajedziemy?
Co z Was wyrośnie? jest wystawą podróżującą; zawędruje do ludzi – na ulice miasta, imprezy plenerowe, zaczepi Was w drodze do pracy, albo w czasie popołudniowego spaceru, zajedzie na Wasze osiedle. Wszystko po to, aby zadać Wam pytanie – No i CO Z WAS WYROŚNIE?

J. W. Wojdowska
Od ponad 20 już lat nie rozstaję się z aparatem fotograficznym, malując obiektywem i próbując pokazać jak widzę to co mnie otacza.
Fotografuję intuicyjnie, a moim mottem od zawsze jest cytat Tennessee Williamsa „Ja nie chcę realizmu. Ja chcę magii!” („I don’t want realism. I want magic!”) i w ten właśnie odrealniony sposób staram się pokazywać ludzi i miejsca.
Mam nadzieję, że tą wystawą pokażę ludzi działających w Domach Kultury w sposób barwny, symboliczny, a jednak nie dosłowny. W odrealnieniu moich portretów, ogromny wkład ma Ojciec polskiego teledysku Yach Paszkiewicz, któremu za pomoc i inspirację bardzo dziękuję i …witam Was serdecznie.

Aleksandra Abakanowicz
Od najmłodszych lat uwielbiałam rysować i tworzyć. Swoje pasje rozwijałam w domu kultury a później na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyłam Wydział Grafiki ze specjalizacją z fotografii. Obecnie od kilku lat pracuję w Stacji Orunia GAK. W swoich działaniach łączę potrzebę tworzenia z ciekawością drugiego człowieka. Staram się zarażać pasjami innych.

8 sierpnia 2017 (wtorek)
godz. 18:00
Wernisaż wystawy „Co z Was wyrośnie?”

wstęp wolny
Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1914942675460273

Ekspozycja wystawy: 8.08.2017 – 18.08.2017
od pon.-pt. w godz. 10:00 – 20:00
soboty w godz. 11:00 – 14:00
niedziele – nieczynne

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY „WYSPA SKARBÓW”
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola