Wernisaż wystawy „Wyspa ognia”

23 lipca 2017, 17:59

/ fot. Pawel Wyszomirski / TESTIGO.pl

„WYSPA SKARBÓW” GDAŃSKIEGO ARCHIPELAGU KULTURY
zaprasza na wernisaż wystawy ceramiki p.t.:
WYSPA OGNIA
8 sierpnia 2017 /wtorek/ g. 18.00
Chociaż każdy z artystów idzie własną drogą, pracuje w różnych materiałach (drewno, metal, papier, płótno, kamień) i realizuje własne projekty, to dużo nas łączy… Spaja nas sztuka, potrzeba tworzenia, glina, szamot, zapach dymu i siła ognia. Wspólne rozmowy w pracowni WL4, artystyczne poszukiwania właściwych form, tworzenie swoistej ikonografii i realizacje budują tożsamość nas jako ceramików i rzeźbiarzy.
Na wystawie swoje prace zaprezentują rezydenci WL4 – PRZESTRZEŃ SZTUKI.:
Marta Branicka
Iwona Jurkiewicz
Grażyna Kunicka
Ada Majdzińska
Czesław Podleśny
Kurator wystawy: Grażyna Kunicka

Strona wydarzenia:
http://wyspaskarbow.gak.gda.pl/imprezy/view/1410/date/2017-08-08
Dołącz do wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/466041543762285/
Ekspozycja wystawy: 8.08.2017 – 31.08.2017
od pon.-pt. w godz. 10:00 – 20:00
soboty w godz. 11:00 – 14:00
niedziele – nieczynne

Marta Branicka
Urodziła się 19.01.1968 roku w Gdańsku. Studiowała na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku, dyplom uzyskała w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1992 roku. Obecnie związana zawodowo z Wydziałem Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, adiunkt. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Brała udział w licznych sympozjach i realizacjach plenerowych.
Iwona Jurkiewicz
Urodzona w 1983r. w Zamościu. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ze specjalizacją ceramiki artystycznej (dyplom w 2009 r.). Zajmuje się sztuką i jej pochodnymi. Od lat tworzy własne projekty, pomysły, które realizuje poprzez udział w wystawach, plenerach i konkursach w Polsce i za granicą. Na co dzień pracuje w branży konserwatorskiej. Z zespołami konserwatorskimi wykonuje prace we wnętrzach i przy elewacjach ceglanych i kamiennych budynków z elementami rzeźbiarskimi i malarskimi mające na celu zabezpieczenie i wyeksponowanie wartości estetycznych zabytku.
Grażyna Kunicka
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. K. Bereźnickiego. Dyplom w 1987 r.
W 1988 r. stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W 2005 r. i 2012 r. Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.
W 2012 r. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
W 2013 r. Nagroda specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego.
Malarka, ceramiczka i ilustratorka. Kuratorka wystaw, animatorka kultury, liderka i współautorka scenariuszy międzynarodowych projektów unijnych, uczestniczka plenerów, sympozjów międzynarodowych i społecznych akcji artystycznych organizowanych na rzecz miasta. Wykłada na studiach podyplomowych, prowadzi warsztaty rozwoju artystycznego z malarstwa, rysunku i ceramiki dla wszystkich grup wiekowych. Współpracuje z muzeami przy realizacji wystaw stałych i czasowych. Rezydentka WL4. Wystawia w kraju i za granicą.
Jej prace to zamknięte w formie abstrakcji lirycznej opowieści o świecie tym widzialnym i tym ukrytym, gdzie myśl przekłada się na kolor i swoistą  ikonografię. Są pragnieniem rozmowy twórcy zarówno z odbiorcą jak i z samym sobą, próbą wniknięcia w głąb istoty zdarzeń, znaczeń czy niezdefiniowanych treści.
dr Adriana Majdzińska
Urodzona 11.11.1973 w Słupsku.
Rzeźbiarka, zajmuje się rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. W 2000 r ukończyła wydział Rzeźby ASP w Gdańsku. Od 2006 zawodowo związana z macierzystą uczelnią. W twórczości interesuje ją forma przestrzenna w klasycznym rozumieniu. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Wybrany materiał zawsze podporządkowuje treści prac. Operuje prostymi, syntetycznymi formami nadając im znaczenie symbolu. Do tej pory swoje prace prezentowała na szesnastu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych.
„Harmonia między treścią i formą w rzeźbie jest dla mnie najważniejsza. Pracuję nad uzyskaniem tej równowagi do momentu, aż forma stanie się symbolem pojęcia, którego dotyczy.”
Czesław Podleśny
Urodzony 1959 r. w Rybniku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Od 1980 do 1982 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1982 do 1985 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie również na wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni prof. S. Kulona otrzymał w 1985 r. Jest współzałożycielem (wraz z Jerzym Foberem i Andrzejem Szarkiem) grupy artystycznej „…Kim jesteś”. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był nauczycielem w Liceum A. Kenara w Zakopanem, oraz rezydentem amerykańskich uczelni min. Maryland Institute College of Art w Boltimore, gdzie prowadził zajęcia ze studentami. Uczestnik wielu wystaw i sympozjów rzeźbiarskich. Posługuje się w swej sztuce różnorodnym materiałami. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. Od 2015 roku pomysłodawca i koordynator inicjatywy artystycznej WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku.
www.czeslawpodlesny.net
GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY „WYSPA SKARBÓW”
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola