Wybrane spotkania autorskie organizowane w tym tygodniu w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku

26 lutego 2018, 22:29

WTOREK (27 lutego)
godz. 17:30 w Filii Gdańskiej przy ul. Mariackiej 42 spotkanie z Adelą Kuik-Kalinowską i promocja książki „Z Kaszub do Austrii. Korespondencja literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera”.

Książka została przygotowana w czasie realizowanego stypendium niemieckiej Fundacji Heinricha Hertza w Instytucie Slawistyki w Kolonii (czas trwania: 1 II 2014-31 I 2015). Celem pobytu stypendialnego przyznanego przez Fundację Heinricha Herza w Instytucie Slawistyki w Kolonii było przepisanie z wersji rękopiśmiennej około 130 jednostek korespondencyjnych (nadawcami listów do F. Neureitera są następujące osoby: T. Bolduan, W. Bobrowski, B. Bork, D. Byczkowska, J. Ceynowa, W. Ceynowa, K. Derc, A. Dominik, J. Drzeżdżon, S. Fikus, E. Gołąbek, F. Grucza, H. Hewelt, S. Janke, B. Jażdżewski, M. Jeliński, E. Kamiński, W. Kiedrowska, O. Knoop, A. Labuda, R. Landowski, A. Łajming, J. Łysk, D. Majkowska, M. Majkowski, F. Marszałkowski, Z. Mrozek, A. Nagel, S. Pestka, A. Pepliński, A. Pepliński, A. Pieper, J. Piepka, A. Richert, B. Richert, J. Rompski, L. Roppel, A. Seifert, F. Sędzicki, R. Skwiercz, J. Stencel, P. Szefka, J. Szutenberg, A. Treichel, J. Trepczyk, B. Ugowska, J. Walkusz, O. Wittbrodt) adresowanych do Ferdinanda Neureitera pochodzącego z Austrii. Był on autorem słynnej Historii literatury kaszubskiej. Książka to opracowanie edytorskie listów, przygotowanie not biograficznych o poszczególnych autorach korespondencji oraz wstęp poświęcony sylwetce Ferdinanda Neureitera i korespondencji środowiska literatów kaszubskich do niego. W roku 2015 w Wejherowie (Muzeum Muzyki i Piśmiennictwa Kaszubsko-Pomorskiego) opublikowana zostanie monografia zbiorowa poświęcona zagadnieniom translatorskim literatury kaszubskiej na inne języki Europy i świata, a w niej ukaże się tekst dotyczący osoby Ferdinanda Neureitera jako tłumacza literatury kaszubskiej na język niemiecki i polski).

ŚRODA (28 lutego)
godz. 18:00 w Bibliotece Oliwskiej przy ul. Opata Rybińskiego 9 spotkanie z Iloną Wiśniewską
i promocja książki „Hen. Na północy Norwegii”.

Północ Norwegii to surowy klimat, garstka ludzi, tysiące reniferów, lodowate morze i wicher, który mąci świadomość. Dla bohaterów tej książki Finnmark, region przez wieki utożsamiany z ultima Thule, to centrum świata i niekończąca się opowieść.

Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda oczami umierającego starca, wsłuchuje się w nią razem z Mari Boine – najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, godzi się na nią z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać, albo stara się ją uchronić od zniknięcia wraz z tymi, którzy malują murale na opuszczonych budynkach.

Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko. Słowo „hen” w norweskim odnosi się do odległości, tyle że równie dobrze może znaczyć „po drugiej stronie globu”, jak i „tuż za rogiem”. Hen to równocześnie daleko i blisko.

Ten norweski koniec świata staje się częścią naszej historii, opowieścią o nas.

PIĄTEK (1 marca):
godz. 17:30 w Bibliotece Manhattan przy ul. Grunwaldzkiej 82 spotkanie z Dorotą Masłowską

Dorota Masłowska – ur. 1983, pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka.

Zadebiutowała w 2002 powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”.

W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa”, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą”, zaś w 2015 i 2017 roku światło dzienne ujrzały dwa zbiory felietonów, kolejno „Więcej niż możesz zjeść” oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”.

Jej dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę „Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury.

W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta Doroty Masłowskiej „Społeczeństwo jest niemiłe.”

godz. 18:00 w Bibliotece pod Żółwiem przy ul. Św. Ducha 111/113 spotkanie z Tomaszem S. Gałązką i promocja książki „Elegia dla bidoków” J.D. Vance’a

„Elegia dla bidoków” to opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku w Pasie Rdzy. To również napisana z uczuciem i osobistym zaangażowaniem analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. Zmierzch fortun tej grupy społecznej, która od czterdziestu lat ulega powolnej dezintegracji, był już przedmiotem coraz częstszych, coraz bardziej alarmujących opowieści, nigdy dotąd jednak nie opisano go tak paląco i od środka. „Elegia dla bidoków” to przejmujące wspomnienia, okraszone dawką humoru i plejada postaci odmalowanych w żywych kolorach. To także opowieść o tym, jak naprawdę wygląda awans społeczny w Stanach Zjednoczonych. To również bardzo aktualne i niepokojące rozważania nad tym, że znaczna część Amerykanów straciła wiarę w Amerykański Sen. (Źródło: Wydawnictwo MARGINESY)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola