Zdolni z Pomorza – gdy nauka jest pasją

26 sierpnia 2017, 19:12

120 uczniów z całego Pomorza i cztery tygodniowe turnusy. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich młodzi ludzie mogli pogłębiać naukową wiedzę i nabierać energię na nowy rok szkolny. Zapraszamy na inaugurację czwartego – ostatniego obozu naukowego 29 sierpnia o godz. 12.00. Swą obecność w uroczystości potwierdzili wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki oraz rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu – prof. Waldemar Moska.

Nauka, rozwój, ale przede wszystkim pasja – te trzy hasła przewijały się podczas każdego z turnusów.
O swojej wielkiej miłości do sportu opowiadał rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu podczas uroczystej inauguracji obozu.
– Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie pasja. Każdy człowiek powinien się czymś pasjonować i zajmować czymś, co będzie sprawiało mu radość i jak największą przyjemność. Zawsze wiedziałem, że chcę uprawiać sport, poszedłem do klasy matematyczno-fizycznej a potem na studia na Akademię Wychowania Fizycznego – bo wtedy tak ta uczelnia się nazywała. I potem z tą pasją sportową związane było całe moje życie. Najpierw było to uprawianie sportu, potem profesja trenera, a później aktywność naukowa. A w tej chwili sport związany z wynalazkami i wdrożeniami – mówił prof. Waldemar Moska, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.
Letni obóz naukowy to forma wsparcia dla wybitnych uczniów uczestniczących w projekcie Zdolni z Pomorza. Podczas tygodniowego pobytu młodzież będzie codziennie przez 5 godzin uczestniczyć w zajęciach i warsztatach a 2 godziny spędzi pływając na jachtach. W czterech turnusach uczestniczyć będzie 120 osób.

– Jest to forma wyróżnienia, w obozach bierze udział jedna dziesiąta spośród 1200 uczniów objętych wsparciem w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. Aby zakwalifikować się na jeden z czterech turnusów młodzi ludzie musieli spełnić kilka warunków – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP. – Pod uwagę były brane m.in. wyniki konkursów organizowanych w ramach projektu, udział w spotkaniach akademickich. Liczyły się także osiągnięcia w olimpiadach naukowych.

Zdolni z Pomorza
Jest to nowatorski i unikalny w skali kraju projekt prowadzony przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Jego celem jest zapewnienie szczególnie uzdolnionym uczniom pomorskich szkół wsparcia w osobistym rozwoju. Wsparcie udzielane jest uczniom posiadającym talenty zarówno w dziedzinie nauk ścisłych oraz humanistycznych.

tekst: U. Abucewicz, zdjęcia: z arch. Zdolni z Pomorza

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola